OKEY OYUNLARI

admin     27-11-20     Okey Salonları     2140

OKEY OYUNLARI

Okey çoğu insan tarafından sevilen ve oynanan popüler bir oyundur. Eski zamanlardan beri kıraathanelerde, evlerde, kafelerde ve oyun salonlarında oynanan en popüler oyunlardan biridir. Günümüzde teknolojinin gelişmesiyle ve internetin hayatın içine bu kadar dahil olmasıyla birlikte her şey gibi oyunlar da internet üzerinde yerini almıştır. Oyun severler evde, iş yerinde, okulda, otobüste ve saire istedikleri herhangi bir yerde ve zamanda online bir şekilde oynadıkları oyunlar sayesinde boş vakitlerini eğlenceli bir şekilde doldurabilmektedirler.

Oyunun bu kadar  popüler olmasının bir sonucu olarak oyun zaman içinde evrimleştirilerek farklı türler halinde oynanmaya devam edilmiştir. Oyun her ne kadar evrimleştirilse de klasik hali de oynanmaya devam etmektedir. Öncelikle klasik okey, 4 kişinin kıraathanede, evde, oyun salonunda, kafede ya da herhangi bir mekanda buluşarak 106 adet taş, 4 adet isteka ve 1 adet zar kullanarak oynanan oyun şeklidir. Teknoloji ve internet sayesinde aynı kurallar halinde internete taşınmış haline ise online okey adı verilmektedir. Online okey ve klasik okey arasında herhangi bir kural farkı bulunmamaktadır. Online okey de klasik okey gibi 4 kişi, 106 taş ile oynanmaktadır. Fakat online okey oynamak isteyen ve tek başına olan bir kişi okey web siteleri üzerinden kendine rastgele rakipler bulabilir. Okey oynamak için bir yere gidilmesine ya da bir çaba sarf edilmesine gerek yoktur. Online okey, okeyi değiştirmeden kolay ulaşılabilir ve kolay bir şekilde oynanabilir hale getirmiştir.

Bir diğer oyun türü 101 adı verilen oyun türüdür. Bu oyun klasik okeyden farklı kurallara sahiptir. Yine temelde 4 kişi, 106 taş ile oynanmaktadır. Fakat oyuncular klasik okeyde on dörder taş ile oyun oynarken 101 okeyde oyuncular 21 adet taş ile oynarlar. Amaç yapılan perlerdeki sayıların toplamı ile 101 sayısına ulaşarak yere el açmaktır. Yere el açmış olan oyuncular ellerindeki taşları kendi açtıkları ele ya da rakiplerinin açtıkları ele perlere uygun şekilde işleyerek ellerinden taş eksiltmeye ve el bitirmeye çalışırlar. Klasik okeyden bir diğer fark olarak oyuncu, sol yanında oturan ve ondan önce taş atan oyuncunun attığı taşı istediği gibi alamaz. Eğer ki taş işine yarıyorsa ve almak istiyorsa elini açmak zorundadır. Eğer ki aldığı taşa rağmen elindeki perlerin sayılarının toplamı 101 rakamına ulaşmıyorsa taşı almamaktan ve ortadaki taşlardan taş çekmekten başka çaresi yoktur. 101 okey basit matematik işlemlerine dayalı klasik ya da düz okey adı verilen oyundan daha komplike bir oyundur. Bazı kişiler oyunun bu modunu ve bu modun karmaşıklığını daha çok severken bazı kişiler basit ama eğlenceli düz okeyi oynamayı tercih ederler.

101 okeyin kendi içinde de farklılaşan modları bulunmaktadır. Kısaca bahsetmek gerekirse katlamasız 101 okey, 101 okeyin temel halidir ve yukarıda bahsedilen şeklidir. Bir diğer 101 okey modu ise katlamalı 101 okeydir.  Katlamalı 101 okeyde ise yere el açma barajı olan ve oyuna ismine 101 sayısı açılan her elde katlanarak artmaktadır. Oyunculardan herhangi birinin yere 104 sayılık bir el açması durumunda henüz açmamış olan oyuncular için el açma barajı 104’ün üstüne çıkmıştır. 101 okey katlamalı ya da katlamasız, eşli ya da herkesin tek olduğu şekilde oynanabilir. Klasik ya da bir başka adı ile düz okeyin de kendi içinde farklı modları bulunmaktadır. Düz okey de 101 okey benzeri eşli ya da herkesin tek olduğu modda, renkli ya da renksiz olarak oyananabilmektedir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir